0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Płeć:

Rozmiar:

Producent:

Liczba produktów: 8
Sortuj według

-52%

Wrotko-rolki Outrace Funny Blue PW-117J

Strona 1 z 1 1

Wrotki – powrót do dzieciństwa

Któż z nasz nie spędził swego dzieciństwa na wrotkach To starsze rodzeństwo popularniejszych obecnie łyżworolek ciągle przeżywa czasy świetności, mimo że pierwsze modele tego sprzętu sportowego pojawiły się już w XVIII wieku. Początkowo wrotek używano ich we Francji, Belgii i Anglii, a wiele lat udoskonaleń i modyfikacji doprowadziło wrotki do obecnej wersji – doczepianych do buta tymczasowo lub na stałe kółek.

Znane nam są ich dwie wersje – dwuśladowe – z dwoma rzędami kółek, bardziej stabilne, oraz jednośladowe – czyli wspomniane już łyżworolki, rolki z jednym rzędem kół. Rozszerzane przez lata możliwości wrotek doprowadziły do tego, że obecnie możemy wybierać ze sporej ilości modeli – a każdy z nich stosowana jest do innego typu aktywności.

Wrotki dla dzieci i dorosłych. Charakterystyka rodzajów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że podobnie jak łyżwiarstwo, wrotkarstwo ma swoją figurową, a nawet synchroniczną odmianę. Znamy również wrotkarstwo typu roller derby, disco (wrotki retro), rekreacyjne, skatepark i oczywiście hokejowe, w końcu od wrotek do łyżew bardzo niedaleko. Najpopularniejsze są jednak wrotki dla dzieci, a wśród nich rolko-wrotki 2w1 oraz rekreacyjne wrotki retro dla nastolatek i dorosłych.

Każdy z tych sportów ma jednak specyficzne wymagania sprzętowe, zatem modele wrotek do każdego z nich różnią się. Bez względu jadnak na to, do czego są przeznaczone, przy ich wyborze należy kierować się precyzyjnym dopasowanem oraz wygodą. Tylko wtedy uprawianie sportu dostarcza nam radości i frajdy, której w końcu od niego oczekujemy. I tak wrotki dla dzieci regulowane najlepsze będą dla szybko rosnących maluchów, dzięki czemu posłużą im dłużej, a rolko-wrotki z wymienną, dokręcaną śrubą imbusową płozą, tak zwane wrotki 2w1 przydadzą się dziecku, które lubi różnorodność, bądź zaczyna przygodę od dających większą stabilizację wrotek dla dzieci, a po opanowaniu podstawowych umiejętności przesiada się na nieco trudniejsze rolki.

Wrotki hokejowe charakteryzują się zwrotnością i podwyższoną trwałością, troszczą się także o kostkę użytkownika, natomiast wrotki agresywne, do jazdy w skateparkach ( wykonywania tricków i akrobacji), są dostosowane do jazdy dynamicznej dzięki małym kółkom. Wrotki typu disco lub rekreacyjne służą jeździe rozrywkowej, dla przyjemności, natomiast wrotki derby przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje do derbów na wrotkach, czyli roller derby. Jest to sport drużynowy rozgrywany na owalnym torze. Każda drużyna ma czternastu graczy, spośród których tylko 5 jest wybieranych do danego wyścigu trwającego dwie minuty. Wśród nich jest jeden ścigacz (ang. jammer), który jako jedyny może zdobywać dla swojej drużyny punkty poprzez wyprzedzanie przeciwników. Pozostali gracze to obrońcy (ang. blocker), których zadaniem jest powstrzymanie gracza przeciwnej drużyny przed zdobyciem punktów. Chechą charakterystyczną wrotek do derbów jest niski but i szeroki stoper.

Jakie wrotki kupić

Zacznij od określenia przeznaczenia – to zawęzi krąg poszukiwań. Szukasz wrotek dla dzieci, a może dla siebie? Chesz jeździć rekreacyjnie, w skateparku, a może ścigać się w zawodach? Dokładnie to przemyśl!

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów sportowych, spore znaczenie ma poziom naszej jazdy. Inne wrotki musimy kupić, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, a inne, kiedy nasz poziom zaawansowania jest już dość wysoki.

Najważniejsze w każdym modelu wrotek są kółka. Najlepszym wyborem są te kauczukowe lub poliuretanowe – charakteryzują się one większą trwałością niż te plastikowe. Co do rozmiaru – im kółka większe, tym szybsze wrotki, jednocześnie jednak mniej stabilne, na początek najlepiej więc wybrać te o średniej wielkości. Znaczenie ma również poziom twardości kółek – te bardziej miękkie szybciej się zużywają.

Koniecznie zwrócimy uwagę na but – musi on jednocześnie dobrze i stabilnie trzymać stopę, ale i zapewniać niezbędny komfort. Miękki, przewiewny but schowany w kompozytowe usztywnienie to idealne rozwiązanie, jednocześnie bezpieczne i wygodne, ale co najważniejsze, minimalizujące kontuzje. Droższe modele posiadają nawet piankę zapamiętującą kształt stopy – pozwala to na naprawdę idealne dopasowanie sprzętu. Dodatkowo, także płozy i łożyska muszą być z trwałych materiałów, by cała konstrukcja umożliwiała przyjemną jazdę. Nie jest ona trudna – na pewno początkowe upadki mogą zaowocować zdartymi kolanami czy łokciami, ale szybko uda nam się załapać, jak poruszać się na wrotkach. Kto wie, może szybko zaczniemy testować kolejne modele do zawansowanej jazdy Zanim jednak przejdziemy na wyższy level, nie zapomnijmy o bezpieczeństwie. Kask i ochraniacze to absolutny must have!

Jakie wrotki znajdziemy w sklepie sportowym sportbazar.pl

W naszym sklepie znajdziesz kolorowe wrotki dla dzieci od Meteora oraz rolko-wrotki dla dzieci od mico. Tutaj szczególną sympatię wśród klientów budzi model wrotek Funny. Rodzice szukający naprawdę wielofunkcyjnych wrotek znajdą na stronie wrotki Spokey 4w1, czyli model z płozą rolekową, rolko-wrotkową, wrotekową i łyżwową. Model Spokey Quatro, bo o nim tu mowa oferuje także regulację rozmiaru. Dla nieco starszych i bardziej świadomych swoich potrzeb użytkowników mamy rolki Roces – piękne, kolorowe, wrotki retro, które stylistyką przywołują imprezy z kulami disco z lat 70-tych. Roces ma również w ofercie wrotki dla osób, króre wolą nieco bardziej klasyczne rozwiazania, czyli rolki trampki.

Powered by Comarch e-Sklep ®