zakupy@sportbazar.pl tel. 58 680 22 60 (pon. - pt.: 8:00 - 16:00)
0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Płeć:

Rozmiar:

Rozmiar butów:

Producent:

Typ produktu:

Towarów w kategorii: 14
Sortuj według

-41%

Płoza Wrotki Mico

Płoza Wrotki Mico

46,99 PLN 79,00 PLN

Wrotki Roces Mania fiolet 550060 01

Wrotki Roces Mania fiolet 550060 01

199,00 PLN 299,00 PLN

Rolko wrotki Mico Funny Girl PW-117N

Rolko wrotki Mico Funny Girl PW-117N

179,00 PLN 219,00 PLN

Strona 1 z 1 1

Wrotki – powrót do dzieciństwa?

Któż z nasz nie spędził swego dzieciństwa na wrotkach? To starsze rodzeństwo popularniejszych obecnie łyżworolek ciągle przeżywa czasy świetności, mimo że pierwsze modele tego sprzętu sportowego pojawiły się już w XVIII wieku. Początkowo używano ich we Francji, Belgii i Anglii, a wiele lat udoskonaleń i modyfikacji doprowadziło wrotki do obecnej wersji – doczepianych do buta tymczasowo lub na stałe kółek.

Znane nam są ich dwie wersje – dwuśladowe – z dwoma rzędami kółek, bardziej stabilne, oraz jednośladowe – czyli wspomniane już łyżworolki, rolki z jednym rzędem kół. Rozszerzane przez lata możliwości wrotek doprowadziły do tego, że obecnie możemy wybierać ze sporej ilości modeli – a każda z nich stosowana jest do innego sportu.

Wrotki dla dzieci i dorosłych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że podobnie jak łyżwiarstwo, wrotkarstwo ma swoją figurową, a nawet synchroniczną odmianę. Znamy również wrotkarstwo szybkie, zjazdowe i oczywiście hokejowe, w końcu od wrotek do łyżew bardzo niedaleko.

Każdy z tych sportów ma jednak specjalnie dostosowany do swoich wymagań model wrotek, które oczywiście, podobnie jak buty w innych sportach, muszą być precyzyjnie dopasowane, by oferować komfort i wygodę. Tylko wtedy uprawianie sportu dostarcza nam radości i frajdy, której w końcu od niego oczekujemy. I tak wrotki dla dzieci regulowane najlepsze będą dla szybko rosnących maluchów, dzięki czemu posłużą im dłużej, a rolki z wymienną płozą, tak zwane 2w1 przydadzą się również w zimie – można wymienić kółka na ostrze, zazwyczaj jednak również są one proponowane najmłodszym.

Rolki hokejowe charakteryzują się zwrotnością i podwyższoną trwałością, troszczą się także o kostkę użytkownika, natomiast te agresywne są dzięki małym kółkom dostosowane do jazdy dynamicznej, wykonywania tricków i akrobacji. Rolki szybkościowe pozwalają na osiągnięcie jeszcze większej prędkości, a charakteryzują się sporymi kółkami i niskim butem.

Jak kupować wrotki?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów sportowych, spore znaczenie ma poziom naszej jazdy. Inne wrotki musimy kupić, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, a inne, kiedy nasz poziom zaawansowania jest już dość wysoki.

Najważniejsze w każdym modelu wrotek są kółka. Najlepszym wyborem są te kauczukowe lub poliuretanowe – charakteryzują się one większą trwałością niż te plastikowe. Co do rozmiaru – im kółka większe, tym szybsze wrotki, jednocześnie jednak mniej stabilne, na początek najlepiej więc wybrać te o średniej wielkości. Znaczenie ma również poziom twardości kółek – te bardziej miękkie szybciej się zużywają.

Koniecznie zwrócimy uwagę na but – musi on jednocześnie dobrze i stabilnie trzymać stopę, ale i zapewniać niezbędny komfort. Miękki, przewiewny but schowany w kompozytowe usztywnienie to idealne rozwiązanie, jednocześnie bezpieczne i wygodne, ale co najważniejsze, minimalizujące kontuzje. Droższe modele posiadają nawet piankę zapamiętującą kształt stopy – pozwala to na naprawdę idealne dopasowanie sprzętu. Dodatkowo, także płozy i łożyska muszą być z trwałych materiałów, by cała konstrukcja umożliwiała przyjemną jazdę. Nie jest ona trudna – na pewno początkowe upadki mogą zaowocować zdartymi kolanami czy łokciami, ale szybko uda nam się załapać, jak poruszać się na wrotkach. Kto wie, może szybko zaczniemy testować kolejne modele do zawansowanej jazdy?

Powered by Comarch e-Sklep ®