0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Producent:

Liczba produktów: 19
Sortuj według

Szachy Inkrust

Szachy Inkrust

429,00 PLN

Szachy Champion

Szachy Champion

169,00 PLN

Szachy Małe

Szachy Małe

135,00 PLN

Szachy szkolne

Szachy szkolne

119,00 PLN

Warcaby Magiera

Warcaby Magiera

89,00 PLN

Szachy Średnie Mag

Szachy Średnie Mag

149,00 PLN

Szachy Perły Mag

Szachy Perły Mag

159,00 PLN

Szachy Diament Mag

Szachy Diament Mag

239,00 PLN

Szacho-warcaby Mag.

Szacho-warcaby Mag.

179,00 PLN

Strona 1 z 1 1

Szachy – zasady gry

Szachy uznawane są za jedną z najstarszych gier świata. Podobno znane już były w Persji, skąd zostały przywiezione w VI wieku do Indii uznane za kolebkę szachów. Szachy składają się z planszy oraz 32. figur, fachowo zwanych bierkami ( po 8 pionków oraz 8 figur szachowych dla każdego zawodnika: 2. wieże, 2 skoczki, 2 gońce, król i hetman). Wbrew powszechnie panującej opinii, ta strategiczna gra, a zarazem dyscyplina sportowa, wcale nie jest taka trudna, a zasad dotyczących samej rozgrywki jest stosunkowo niewiele. Najważniejsze to poznać funkcję figur. W grze bierze udział dwóch graczy, którzy wykonują swoje posunięcia na zmianę. Pierwszy ruch należy do gracza posiadającego biały kolor figur ( wyposażenie kasety stanowią białe i czarne figury). Podczas kolejki można wykonać ruch tylko jedną figurą szachową (wyjątkiem jest roszada). Jeżeli podczas swojego ruchu gracz chce zbić bierkę przeciwnika, ściąga ją z szachownicy, a własną stawia na jej miejscu. Najsłabszymi bierkami na szachownicy są pionki. Poruszają się one tylko o jedno pole naprzód jednocześnie. Pionki zbijają na ukos do przodu. Wieża z kolei porusza się i zbija o dowolną ilość pól po liniach prostych. Goniec, kolejna figura, porusza się o dowolną ilość pól po diagonali (linia ukośna) w przód i w tył. Hetman, zwykle zwany królową lub damą, to najsilniejsza figura w armii. Porusza się zarówno po liniach prostych, jak i na ukos. W ten sam sposób zbija bierki i zajmuje ich miejsce. Skoczek nazywany konikiem to z kolei jedyna figura szachowa, która potrafi przeskoczyć nad pozostałymi bierkami na szachownicy. Król, mimo tego, że wcale nie jest silną bierką, jest o tyle istotny, że to o niego toczy się gra. Pozostałe pionki, prócz tego, że powinny przeć do przodu, muszą też chronić króla. Król porusza się i zbija w każdym kierunku, ale tylko o jedno pole (zarówno po liniach prostych, jak i na ukos). Kiedy kończy się gra? Gra zbliża się do finiszu, jeżeli jeden z graczy zaatakuje króla przeciwnika. To tak zwany szach. Jeśli ten nie jest w stanie go obronić żadnym ruchem, zawodnik kończy grę matem. Partia nie zawsze jednak kończy się zwycięstwem. Czasami mamy do czynienia z takim scenariuszem, że na szachownicy zostają tylko króle. Tutaj nie ma sposobu na pokonanie przeciwnika. W takiej sytuacji rozgrywka kończy się remisem. Inny scenariusz bez zwycięstwa to pat – ma miejsce wtedy, kiedy jedna ze stron nie może wykonać żadnego posunięcia.

Szachy – dla kogo?

Ta logiczna, strategiczna gra wspiera rozwój intelektualny, ma korzystny wpływ na zdolność koncentracji, uczy rywalizacji i sztuki przegrywania, a do tego stanowi fantastyczną rozwywkę na długie jesienne i zimowe wieczory. To stanowi odpowiedź na pytanie "dla kogo jest przeznaczona". Szachy są absolutnie dla każdego. W szachy mogą grać zarówno seniorzy, jak i dzieci w szkolnej świetlicy. Sprawdzą się również jako rozrywka na wieczór z rodziną czy przyjaciółmi. Szachy można traktować jako zabawę lub poważną rywalizację, w końcu jest dyscypliną sportową. Coraz częściej słyszy się równiez o kółkach szachowych.

Jakie szachy wybrać? Co znajdziesz na sportbazar.pl

W tej kategorii znajdziesz szachy drewniane, szacho-warcaby 2w1, szachy turniejowe, szachy szkolne, szachy magnetyczne czy szachy kieszonkowe. Wybór zależy od tego, komu i do czego mają służyć. Jeśli zamawiasz je z przeznaczeniem do świetlicy, wybierz szachy szkolne, których kasetka jest wyjątkowo odporna na zniszczenia i można rozegrać nią wiele partyjek. Szachy szkolne to również szacho-warcaby 2w1, które są wyjątkowo uniwersalne i dają uczniom mozliwość gry na dwa sposoby. Dzieci, które nie znają jeszcze zasad gry w szachy, mogą wybrać prostszą grę – warcaby. Jeśli zakup szachów planujeszcz z myślą o wyjazdach i wakacjach – biwakach, wycieczkach kolejowych, wakacjach typu all inclusive – pomyśl o szachach mini, zwanymi szachami kieszonkowymi, lub szachach magnetycznych, na planszy których bierki utrzymują się w pozycji mimo niestabilnego podłoża. Co innego to prezent. Jeśli pragniesz sprezentować zestaw szachów osobie, która pasjonuje się grą, pomyśl o czymś naprawdę eleganckim. W sklepie sportbazar.pl znajdziesz szachy drewniane, których kaseta jest wyłożona eleganckim materiałem, a jeśli chcesz przeznaczyć na prezent nieco więcej, pomyśl o eleganckich drewnianych szachach rzeźbionych inkrustowanych miedzią. W niektórych sklepach znajdziesz też szachy z marmurowymi bierkami lub nietypowe, tematyczne wydania, np. szachy z figurami zwierząt, średniowiecznymi postaciami, motywami egipskimi czy bajkowymi.

Powered by Comarch e-Sklep ®