Spodnie narciarskie
Spodnie narciarskie, spodnie na śnieg – niezbędne na stok
Sporty zimowe były, są i z pewnością będą jednymi z najciekawszych i najchętniej uprawianych. Amatorów białego szaleństwa nie brakuje – wszyscy od dzieci po starsze osoby znajdują w tej aktywności coś, co daje radość. Nie byłaby ona jednak tak duża, gdyby nie odpowiedni strój, w tym dobra kurtka narciarska i spodnie narciarskie. Bez nich nawet najpiękniejszy stok nie wydaje się już tak przyjazny.
Spodnie na narty dla kobiet, mężczyzn i dzieci
Zimą, w niskiej temperaturze i przy porywistym lodowatym wietrze możemy albo zaszczyć się w ciepłym mieszkaniu z filiżanką gorącej kawy latte, albo wyjść naprzeciw przygodzie i ruszyć na stok. Amatorzy białego szaleństwa nie mają wątpliwości – aktywność to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ale niestety ludzki organizm dość ciężko znosi niskie temperatury. Bez odpowiednich ubrań nie tylko czujemy się źle, ale też ryzykujemy zdrowiem, więc wszystko, co na sobie mamy, musi nas wspierać. Jednym z najważniejszych elementów garderoby są wtedy spodnie na narty. Solidne, grube i ciepłe spodnie narciarskie 4F z nieprzemakalnego materiału gwarantują odpowiedni komfort termiczny, chronią przed skutkami przebywania przez dłuższy czas w niskich temperaturach, a poza tym – co tu dużo mówić – sprawiają, że nie zrażamy się pierwszymi niepowodzeniami.
Kto nie upadł nigdy przy pierwszych próbach jazdy na nartach lub snowboardzie ten nie wie, jak bardzo to demotywuje. Kiedy jeszcze „zaliczymy” dość chłodne spotkanie z zamarzniętym śniegiem, odechciewa nam się kolejnych prób. Zbyt lekki ubiór doprowadza czasami też do przedwczesnego zakończenia ferii, bo chorzy, po prostu nie jesteśmy już w stanie dalej korzystać z uroków zimy. To kolejny powód, dla którego warto kupić naprawdę porządne spodnie na narty renomowanego producenta.
Jak wybrać spodnie narciarskie?
Wybór spodni narciarskich jest ogromny, a nie mniejsze są też różnice cenowe. Kupujący często skuszeni niskimi cenami konkretnych modeli spodni narciarskich, decydują się na zakup takich, które absolutnie nie będą się na dłuższą metę sprawdzać. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć takiego problemu i nie stracić niepotrzebnie pieniędzy na spodnie narciarskie, które okażą się nieodpowiednie, zobacz, co warto wziąć pod uwagę.
Przede wszystkim zewnętrzny materiał wykonania spodni narciarskich powinien być nieprzemakalny, często zastem są wyposażone w membranę i impregnat. To konieczny warunek. Spodnie narciarskie muszą ponadto „oddychać”. Nie chodzi o to, by całkowicie odciąć dostęp świeżego powietrza, ale by nie tracić ciepła, ale jednocześnie odprowadzać wilgoć, która jest skutkiem pocenia się organizmu. Za tę funkcjonalność znów odpowiada membrana. Z doświadczenia wiamy, że najlepiej wybierać spodnie z membraną powyzej 5 000. Dodatkowo spodnie narciarskie powinny mieć wodoszczelne szwy i zamki, które zabezpieczą wnętrze kieszeni przed przemoknięciem oraz szelki, które zapobiegają zsuwaniu się tej części odzieży podczas upadków. Koniecznymi elementami są też zamek na boku nogawki oraz wzmocnienia na nogawkach i kolanach spodni, które gwarantują im dłuższą żywotność.
Spodnie narciarskie czarne, zielone a może multikolorowe?
Często mawia sie, że design to już kwestia gustu. Owszem, to sprawdza się i przy wyborze spodni narciarskich, ale, prócz upodobań, i w tym miejscu zwróć uwagę na funkcjonalność, która w tej sferze dotyczy bezpieczeństwa oraz łatwości w odnajdywaniu członków ekipy na stoku. Warto mieć choć jeden element wyposażenia w charakterystycznych barwach. Bez znaczenia, czy będzie to kask narciarski, kurtka czy spodnie narciarskie 4F. Charakterystyczny wzór czy kolor pozwoli dostrzec Cię z większej odległości, co umożliwi szybszą reakcję innym narciarzom. Owszem, pozwól sobie na spodnie narciarskie czarne, zresztą to ta część odzieży, która z powodu upadków najszybciej się brudzi, więc będzie to w pełni praktyczne, ale wówczas wybierz neonową lub wzorzystą kurtkę. Nie zapomnij również o tym, że prócz spodni narciarskich czarnych, kurtki, kasku i, rzecz jasna, nart i butów, będziesz również potrzebował innych akcesoriów, np. odzieży termoaktywnej, kominiarki (lub komina), gogli, skarpet czy rękawic.