0
SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Typ produktu:

Płeć:

Rozmiar:

Rozmiar butów:

Producent:

Liczba produktów: 141
Sortuj według
Strona 1 z 4 1 2 3
Strona 1 z 4 1 2 3

Siatkówka – sport dla Ciebie

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych na świecie sportów drużynowych, który nie tylko chętnie oglądamy kibicując ulubionym drużynom, ale również często sami gramy, czy to w siatkówkę na hali, na boisku czy w jej plażową wersję. To stosunkowo łatwy sport, nie wymaga on zaawansowanych umiejętności, a dostarcza rozrywki i frajdy. Ciągłe zmiany, dynamika, widowiskowość, ale także mnóstwo pozytywnej energii to elementy, które towarzyszą każdej rozgrywce.

Siatkówka to również sport dobry dla zdrowia – korzystnie wpływa na rozwój całego organizmu, pomaga utrzymać kondycję. Najważniejsze jest jednak to, że do jego uprawiania nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu siatkarskiego – wystarczą przynajmniej cztery osoby, siatka i piłka oraz trawnik, hala czy plaża jako boisko. To wszystko, by rozegrać pasjonujący mecz.

Siatkówka plażowa i halowa – jakiego sprzętu siatkarskiego potrzebujemy

Wyróżniamy dwie odmiany tego sportu – siatkówkę plażową, której rozgrywki toczą się na piaszczystej nawierzchni, oraz siatkówkę halową uprawianą oczywiście na hali. Oba sporty mają rzesze fanów i mnóstwo osób, które chętnie spędzają swój wolny czas na ich trenowaniu. Do jego amatorskiego uprawiania nie są nam potrzebne drogie sprzęty do piłki siatkowej, jednak zawsze priorytetową sprawą jest wygodny i przewiewny strój oraz piłka.

Do siatkówki halowej potrzebujemy z całą pewnością godnego zaufania obuwia, które uchroni nas przed kontuzjami – w tym dynamicznym sporcie o uraz bardzo łatwo. Koszulka i spodenki nie powinny krępować naszych ruchów, dobrze jeśli pozwalają skórze oddychać i odprowadzają pot, nie muszą za to ogrzewać, gdyż na hali nie grozi nam niesprzyjająca aura.

Warto pamiętać o ochraniaczach – kolana w siatkówce są szczególnie narażone na kontuzje, przed którymi uchronić nas mogą piankowe lub żelowe nakolanniki. Przylegające do ciała ochraniacze są niezbędne zwłaszcza podczas agresywnych i wymagających rozgrywek profesjonalnych, ale i na meczach amatorskich uchronią nas przed bolesnymi uderzeniami i otarciami. Jeśli chodzi o siatkówkę plażową, w tym wypadku sprzętu siatkarskiego potrzebujemy jeszcze mniej. Możemy m.in. zapomnieć o butach, ponieważ gramy boso. Korzysta się także z innej odzieży – musi ona chronić ciało przed piaskiem, promieniami słonecznymi, wiatrem, ale i być wygodna. Konieczne są okulary przeciwsłoneczne, kiedy słońce szczególnie daje się we znaki.

Różnice między siatkówką plażową i halową

Odmiany siatkówki znacznie się między sobą różnią, chociaż zasady gry są do siebie bardzo podobne. Podstawową różnicą jest oczywiście miejsce rozgrywki, jednak ważną kwestią jest także liczebność drużyny. W siatkówce halowej, w regularnych rozgrywkach, w drużynie mamy sześć osób, podczas gdy w siatkówce plażowej mamy tylko dwóch graczy w teamie. Różnice można dostrzec dzięki temu również w rozmiarze boiska – dla siatkówki plażowej jest ono oczywiście mniejsze, bo ma 16 x 8 metrów, podczas gdy mecze na hali odbywają się na powierzchni 18 x 9 metrów. Tym samym siatka plażowa jest krótsza – ma 8,5 metra, a pole gry nie jest podzielone jak w siatkówce halowej liniami ataku czy środka.

Jeśli chodzi o samą grę, najważniejszą różnicą jest to, że w siatkówce plażowej nie możemy przyjąć piłki "na palce" – możemy w ten sposób rozegrać, ale jedynie bez wyskoku. Przebijanie przez siatkę także nie może być wykonane "górą", a jedynie uderzeniem płaską dłonią lub pięścią. W siatkówce plażowej można także przekraczać linię pod siatką, pod warunkiem że nie przeszkodziło to przeciwnikowi – podobnie z błędem przytrzymania piłki nad siatką, który w plażowej odmianie siatkówki nie obowiązuje. Różnią się przerwy w grze – między setami 5 minut mamy w plażówce, a w piłce halowej tylko 3 minuty, oraz zmiany boiska – na piachu zmieniamy strony po łacznych 10 punktach, w siatkówce na hali robimy to dopiero po skończeniu seta i w połowie seta piątego.

System punktowy wygląda odrobinę inaczej – w piłce plażowej gramy do dwóch wygranych setów do 21 punktów, w razie remisu gramy tie-break do 15, natomiast na parkiecie gramy do 3 wygranych setów do 25 punktów, a tie-break również gramy do 15. Kiedy znamy już obowiązujące zasady, pozostaje jedynie wybrać dyscyplinę bardziej nam bliską i zacząć trenować – siatkówka na pewno dostarczy nam sporo radości i dobrze wpłynie na naszą kondycję.

Zapraszamy na zakupy do sklepu sportowego SportBazar.pl, gdzie znajdą Państwo bogaty wybór sprzętu do piłki siatkowej.

Powered by Comarch e-Sklep ®