Płetwy do pływania
BLACK WEEK
kod:HUNTER
🖤 -20% kod:HUNTER
🖤-20%
Płetwy pływackie tylko do nurkowania
Pływanie to jeden z najmniej urazogennych sportów, a zarazem dyscyplina, która ma świetny wpływ na naszą sylwetkę. Redukuje napięcie mięśni, jest ulgą dla kręgosłupa, odchudza – słowem, samo zdrowie. Dodatkowo dostarcza sporej dawki satysfakcji i radości – czas spędzony w wodzie to frajda, ale i świetny trening. I chociaż mogłoby się wydawać, że do jego uprawiania nie potrzebujemy niczego więcej poza strojem kąpielowym, płetwy to gadżet, który przyda się także pływakom rekreacyjnym. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu płetw pływackich w naszym sklepie sportowym
Rodzaje płetw do pływania
Używanie płetw podczas treningu w basenie ma wiele korzyści. Jedną z nich jest na pewno to, że dzięki nim płyniemy szybciej, a nasze mięśnie męczą się znacznie wolniej. Czym kierować się przy zakupie Znacznym ułatwieniem jest fakt, że dostępne na rynku modele dzielą się na dwa rodzaje: płetwy pływackie kaloszowe i paskowe. Płetwy kaloszowe posiadają specjalny but, który zakładamy na piętę. Model ten stosuje się w snorkelingu lub nurkowania na basenie – but musi być idealnie dopasowany do stopy, by korzystanie z płetwy było łatwe i przyjemne. Można to łatwo sprawdzić, zakładając płetwę na stopę i potrząsając. Jeśli się przemieszcza, jest za duża i musimy wymienić ją na mniejszą. Kiedy natomiast nie możemy poradzić sobie z jej założeniem, płetwa jest za ciasna – może obcierać stopę, więc również warto ją wymienić.
Jeśli chodzi o płetwy paskowe, przeznaczone są do nurkowania i zakłada się je na specjalnie przeznaczone do tego buty. Dbają one o komfort stopy i chronią przed urazami, a dobierać je należy zawsze w odniesieniu do posiadanych butów. Swoistym, dodatkowym rodzajem płetw do pływania są regulowane płetwy dziecięce, które można dopasować do stopy dziecka. Dzięki temu mogą służyć przez kilka sezonów. Dodatkową zaletą jest fakt, że można je stosować zarówno na gołą stopę, jak i na buty do nurkowania, co znacząco poszerza zakres ich używania.
Na co zwócić uwagę przy zakupie płetw pływackich
Istnieje kilka ważnych aspektów, o których trzeba pamiętać podczas zaopatrywania się w płetwy do pływania. Bardzo ważna jest ich twardość – im większa twardość, tym szybciej płyniemy, jednak powoduje to także większe zmęczenie, wymagają bowiem większej pracy mięśni. Z tego powodu poleca się tego typu płetwy osobom bardziej doświadczonym i silniejszym, podczas gdy bardziej miękkie płetwy pływackie trenigowe sprawdzą się u mniej zaawansowanych pływaków. Płetwy zbyt twarde mogą pozbawić nas radości z pływania, powodować dyskomfort i skurcze łydek, dlatego lepiej wybrać te średniotwarde. Z kolei zbyt miękkie płetwy pływackie nie pomogą w pokonywaniu prądów wodnych, więc również nie są najlepszym wyborem. Jeśli chodzi o długość płetw do pływania, krótkimi łatwiej manewrować, jednak nie są one na tyle mocne i nie przyśpieszają pływania w takim stopniu jak płetwy dłuższe.
Budowa płetw do pływania i nurkowania
Przed zakupem warto poznać podstawy budowy płetw pływackich – składają się ona z pióra, paska, jego zapięcia, dysz oraz krawędzi. Od pióra zależy moc napędowa płetwy i ilość pracy, jaką będziemy musieli włożyć w pływanie i jaka będzie jego jakość. Regulowany pasek niekiedy zastępuje bardziej wytrzymała sprężyna – oba rozwiązania mają na celu utrzymać płetwę na stopie. Dysze to specjalne wyprofilowania, które pomagają łatwiej poruszać płetwą, natomiast krawędź gwarantuje jej odpowiednią sztywność -znajdziemy je jednak tylko w płetwach profesjonalnych. Dobór płetwy do pływania musimy dopasować do rodzaju uprawianego sportu – na basenie wystarczą nam płetwy kaloszowe, natomiast w niewielkich akwenach lepszym wyborem będą płetwy pływackie paskowe.