0
SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Producent:

Liczba produktów: 7
Sortuj według
Strona 1 z 1 1

Pawilony, płachty, tarpy biwakowe – zorganizuj swoją przestrzeń podczas biwaku

Jeśli odwiedziłeś tę kategorię, oznacza to, że nie wybierasz się na swój pierwszy biwak. Raczej jesteś biwakowym wygą. Pewnie masz już namiot, śpiwór czy materac. Znasz już też pewnie podstawowe biwakowe hacki. Po kilku nocach pod gwiazdami przekonałeś się, czego Ci jeszcze brakuje, prawda? W tej kategorii najprawdopodobniej to znajdziesz. Tutaj oferujemy pawilony na biwak, które stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania bagażu lub sprzętu oraz różnego typu zadaszenia na biwak, które zapewnią cień zarówno Tobie i Twoim towarzyszom, jak i sprzętom czy prowiantowi, który nie powinnien być narażony na bezpośrednie działanie słońca.

Przedsionki kempingowe – wyjaśnienie terminu

Pawilony to termin niejednoznaczny. W końcu nie do końca określa cel użyteczności elementu oraz samą specyfikę konstrukcji. Jeśli chodzi o biwak, spotkasz się tutaj, prócz terminu pawilon na biwak z określeniem namioty na bagaż na camping czy przedsionki kempingowe. Chodzi o to samo. Jest to niezlależna od namiotu przestrzeń dodatkowa, która może służyć, jak już wspominaliśmy, do przechowywania bagażu, czyli stanowi niejako pomieszczenie gospodarcze, ale może także służyć jako jadalnia, miejsce do przechowywania rowerów czy nawet przenośna, turystyczna kabina przysznicowa, w której można zawiesić prysznic solarny i kąpać się w nieco bardziej intymnych warunkach. Namioty na bagaż na camping są nieodzownym elementem podczas dłużego biwaku. Sama konstrukcja jest zbliżona do konstrukcji namiotu – zwykle składa się ze stelelażu i powłoki zewnętrznej. Czasami, w zależności od potrzeb użytkowników, pawilon na biwak może mieć podłogę. Zwykle jednak różni się tym od namiotów, że jest mniejszy, jednopowłokowy, cechuje się mniejszą wodoodpornością, bywa również półotwarty – w końcu nikt w nim nie śpi.

Zadaszenia, tarpy i płachty biwakowe – do czego służą

Płachty biwakowe zwane również plandekami biwakowymi, zadaszeniami na biwak lub tarpami na biwak to lekkie, wielofunkcyjne, wodoodporne schronienia. Jak sama nazwa wskazuje zadaszenia na biwak osłaniają coś przed słońcem lub przed deszczem. Stosuje się je wówczas, kiedy nie ma potrzeby osłaniania chronionego bagażu z każdej strony. Tarpy biwakowe zwykle zawiesza się nad miejscem gotowania czy spożywania posiłków, stanowiąc tym samym ochronę dla prowiantu oraz gwarantując komfort dla użytkowników. Płachty biwakowe zyskały w ostatnim czasie jednak jeszcze jedną funkcję. W dobie wzrostu popularności turystyki rowerowej, survivalu czy bushcraftu, w ramach których turyści coraz częściej wybierają nocowanie w hamakach turystycznych z moskitierą, zadaszenia na biwak tworzą barierę przed deszczem dla śpiącego, zatem wiesza się je nad hamakiem. Ci bardziej odważni, rozkładają miejsce do spania na ziemi, rozstawiając nad głową płachty na biwak. Używanie płacht biwakowych w tym celu pozwala być blisko natury i stale obserwować otoczenie. Plandeki biwakowe mają również zastosowanie w ratownictwie. Niktóre modele są na tyle wielofunkcyjne, że mogą stanowić zarówno zadaszenie, jak i pełnić rolę koca. Wówczas jednak taka płachta na biwak powinna mieć właściwości termoizolacyjne, a zatem z jednej strony posiadać warstwę z folii termo.

Tarpy na biwak do rozstawienia nie potrzebują stelaża – wystarczą linki (niekiedy śledzie) i punkty zaczepu, którymi mogą być np. drzewa. Ich niską wagę i niewielkie rozmiary po spakowaniu docenią szczególnie osoby wybierające się na kilkudniowe wędrówki z plecakiem turystycznym.

Powered by Comarch e-Sklep ®