✂✂✂ 20% rabatu z kodem: HUNTER i dostawa za free od 199zł Black Week kończy się za  dni  godzin  minut  sekund
Black Week ⚡ 20% rabatu z kodem: HUNTER
dostawa za free od 199zł | Czas:  d  g  m  s
0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN
Liczba produktów: 1
Sortuj według

BLACK WEEK
kod:HUNTER
🖤 -20%
kod:HUNTER
🖤-20%

Gra Funsport Sunflex Boccia Set 71010

Strona 1 z 1 1

Kule bule (boule) Pétanque – co to właściwie jest?

Lubisz zespołowe gry terenowe? Jeśli tak, tej nie możesz nie znać. Kule bule, pisane też z ang. kule boule, inaczej zwane Pétanque lub petanką to fantastyczna rozrywka na popołudnie z przyjaciółmi w plenerze. W Polsce nie jest jeszcze tak popularna, ale we Francji (w szczególności w swojej kolebce, w Prowansji), Belgii, Hiszpanii, we Włoszech, Szwajcarii, w Niemczech, w Szwecji, Tunezji, Maroko, Wietnamie, Tajlandii, Kanadzie czy w Senegalu kule bule biją rekordy popularności. Co ciekawe gra rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.

Jak się gra w kule boule? Rozgrywki odbywają się na tak zwanym bulodromie, czyli na powierzchni nieporośniętej trawą (np. utwardzony żwir), o wymiarach min. 15 m × 4 m. Oczywiście są to wymogi turniejowe, rozgrywki amatorskie mogą odbywać się nawet na plaży, jeśli taką macie ochotę. Warunek jest jeden – gramy na zewnątrz. Nie polecamy też gry na asfalcie czy betonie, a to dlatego, że rzut kulą może spowodować zarówno uszkodzenie nawierzchni, jak i samej kuli, a ponadto kule do gry w bule po wylądowaniu mogą się jeszcze turlać, co wpływa na wynik gry. Gra w kule bule polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu specjalnymi metalowymi kulami (wymogi turniejowe; średnica: od 70,5 do 80 mm, waga: od 650 do 800 g) w kierunku mniejszej (zwykle drewnianej lub plastikowej) kulki o średnicy 30 mm zwanej po francusku cochonnet (prosiaczek), w Polce mówi się na nią jednak świnka. Każda partia składa się z kilku rozgrywek, a rozgrywka liczy się od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. Zadaniem zawodników jest umiejscowienie swojej kuli jak najbliżej świnki lub wybicie kul bul przeciwnika tak, aby uniemożliwić mu zwycięstwo. Rzuca zawsze ten zawodnik drużyny, którego kula aktualnie nie punktuje (co znaczy, że nie znajduje się najbliżej świnki). Po pozbyciu się wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki, który otrzymuje punkt za każdą kulę bulę umieszczoną bliżej świnki. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 pkt. Partię można rozgrywać w różnych konfiguracjach:

  • single (fr. tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 kule bule
  • dublety – dwa zespoły liczące po dwóch graczy, każdy gracz ma 3 kule bule
  • triplety – dwa zespoły liczące po trzech graczy, każdy gracz ma 2 kule bule

Jakie kule do gry w bule wybrać?

Jak w przypadku niemal każdego sprzętu, najpierw zastanów się, kto będzie grał oraz gdzie zwykle będziecie to robić. Jeśli uczestnikami gry będą dzieci, może warto zastanowić się nad zakupem kolorowych, plastikowych kul do gry w boule. Nie są takie ciężkie, a co zo tym idzie niebezpieczne dla dziecka jak metalowe i łatwo rozróżnić swoje kule od kul przeciwnika. Jeśli w rozgrywkach będą brać udział wyłącznie dorośli, postaw na solidny zestaw złożony z metalowych kul, świnki, miarki do odmierzania odległości oraz solidnego pokrowca, który ułatwi przechowywanie i transport oraz zabezpieczy kule przed zniszczeniem. Kule zwykle są opatrzone jakimś wzorem, więc bez problemu je odróżnisz. W sklepie sportowym sportbazar.pl znajdziesz również zestaw turystyczny, mini, który doskonale sprawdzi się w podróży. Kupując grę, koniecznie zwróć też uwagę na to, czy posiada instrukcję w języku polskim.

Ciekawostki na temat gry

Tradycja gry w kule boule znana jest od 1907 roku. Od tego czasu powstało wiele anegdot i ciekawostek na jej temat. Jedną z nich jest to, że w Prowansji podczas gry często spożywa się lokalną anyżówkę, a z kręgu miłośników gry wywodzi się nowe słowo – buliganie, określające chuliganów wszczynających burdy i porywających się na akty wandalizmu podczas turniejów gry w kule bule.

Mawia się, że gra w kule bule jest bezpieczna, natomiast w historii rozgrywek nie obeszło się również bez wypadków. Odnotowano także jeden śmiertelny. Doszło do niego w 2008 r. we francuskim mieście Adé, podczas amatorskich rozgrywek. 39-letni Franck Hourcade wszedł wówczas na pole gry, by sprawdzić układ kul, czego nie zauważył jego kolega z drużyny. Kula trafiła zawodnika prosto w głowę, a ten przewieziony do szpitala wkrótce zmarł w wyniku rozległych obrażeń.

Powered by Comarch e-Sklep ®