0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Typ produktu:

Producent:

Sortuj według

-20%

Kompas zegarek Meteor 8576 71004

-19%

Kompas z linijką i lupą Meteor 71008

Strona 1 z 1 1

Kompas – gdzie i kiedy jest niezastąpiony

Wyobraź sobie, że jesteś w ogromnym obcym mieście i musisz jak najszybciej dostać się do centrum. Co robisz Oczywiście niemal „odruchowo” sięgasz po nawigację w telefonie. W dzisiejszych czasach jest to intuicyjne rozwiązanie – niestety jednak nie wszędzie i nie w każdych okolicznościach możemy z niego skorzystać.

Kiedy nawigacja w smartfonie może okazać się zawodna Przede wszystkim podczas podróży w miejsca z ograniczonym zasięgiem GPS (lub całkowicie pozbawione zasięgu), a także w miejscach o specyficznym klimacie czy surowych warunkach pogodowych.

Do takich miejsc należą m.in. wysokie góry, tereny pustynne i mocno zalesione, a także powierzchnie morskie, oceany oraz obszary tropikalne, np. dżungle. „Elektronika” bywa zawodna także w miejscach bardzo gorących lub skrajnie zimnych. Wówczas niezastąpiony może okazać się kompas, który działa niezależnie od tego, czy masz zasięg, czy nie.

Nawet jeśli nie planujesz podróży do amazońskiej dżungli, na Syberię czy Alaskę – kompas zdecydowanie powinien pojawić się w Twoim ekwipunku podróżnika. Przyda się bowiem również w mniej „ekstremalnych” miejscach. Dzięki niemu nie zabłądzisz podczas wędrówki w Tatrach czy Bieszczadach w chwili, gdy rozładuje Ci się telefon.

Nie na darmo kompas to metafora drogi do celu – zawsze bowiem bezbłędnie pokazuje północ. A czym kompas różni się od busoli W naszej bogatej ofercie znajdziesz obydwa produkty.

Kompas vs. busola – jaka jest różnica

Często kompas i busolę błędnie identyfikujemy z jednym i tym samym przedmiotem. Tylko prawdziwi pasjonaci podróży potrafią bez zastanowienia je rozróżnić. Między kompasem a busolą istnieje jednak kilka istotnych różnic, które warto znać. Według większości osób, to drugie urządzenie jest trudniejsze w obsłudze, ponieważ posiada więcej przyrządów niż kompas. Oba mają za zadanie wyznaczać strony świata za pomocą igły magnetycznej. Busola posiada dodatkowo przyrządy celownicze, takie jak: lusterko, muszkę i szczerbinkę, których kompas nie ma.

Dzięki kompasowi możesz zorientować mapę oraz wyznaczyć kierunki główne i pośrednie. Natomiast przy pomocy busoli (i jej dodatkowych przyrządów) dodatkowo masz możliwość precyzyjnie określić kierunek marszu. Można więc powiedzieć, że busola przeznaczona jest dla odkrywców nieprzetartych ścieżek.

Jedno i drugie urządzenie może być w środku wypełnione cieczą (najczęściej spirytusem) lub powietrzem. Pierwszy rodzaj lepiej sprawdzi się latem i na nierównych terenach, ponieważ płyn stabilizuje strzałkę. Natomiast kompasy i busole z powietrzem są dokładniejsze podczas ujemnych temperatur.

Jak prawidłowo używać kompasu, aby służył Ci jak najdłużej

W trakcie wędrówki z kompasem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym urządzenie będzie precyzyjnie wskazywać kierunki i działać przez wiele lat.

1. Podczas użytkowania zwracaj uwagę na obecność metalowych przedmiotów, które mogą oddziaływać na igłę magnetyczną i zaburzyć pracę urządzenia.

2. Nie używaj metalowego kompasu w trakcie burzy – może to być niebezpieczne dla Ciebie oraz osób w Twoim otoczeniu.

3. Unikaj użytkowania kompasu w rejonach o znacznych anomaliach magnetycznych.

Przestrzegając tych zasad, zachowasz precyzję urządzenia oraz unikniesz niebezpiecznych sytuacji.

Kompas metalowy z lustrem, z linijką – wybierz idealny dla siebie

W naszej ofercie, oprócz klasycznego kompasu metalowego, znajdziesz m.in.:

  • kompas z linijką,
  • busola metalową z soczewką,
  • kompas z obrotową tarczą,
  • kompas z lustrem,
  • kompas w formie zegarka,
  • kompas z linijką i lupą.

Szeroki wybór urządzeń renomowanych producentów z łatwością pozwoli Ci znaleźć model dopasowany do Twoich podróżniczych potrzeb.

Jeśli jesteś miłośnikiem dalekich (i bliższych) wycieczek, koniecznie zaopatrz się w dobrej jakości kompas metalowy lub busolę. Dzięki nim możesz czuć się bezpieczny podczas odkrywania nowych miejsc.

Powered by Comarch e-Sklep ®