0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Typ produktu:

Płeć:

Producent:

Liczba produktów: 24
Sortuj według
Strona 1 z 1 1

Kijki trekkingowe – dla każdego piechura

Rozmiłowani w górskich wędrówkach turyści na pewno wiedzą, jak bardzo pomocne i użyteczne może być stosowanie kijków trekkingowych podczas marszu. Ich wybór nie należy jednak do łatwych, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Kije do trekkingu są niezwykle przydatne na szlaku, ponieważ ich stosowanie znakomicie wpływa na naszą sylwetkę – odciążają one stawy skokowy i biodrowy,a także nasze kolana. Wchodzenie pod górę jest dzięki nim łatwiejsze, podobnie jak marsz po trudnym terenie – pomagają one utrzymać tempo i równowagę. Ich pomoc zostanie szczególnie doceniona podczas dłuższych wędrówek. Jak zatem wybrać odpowiednie kijki trekkingowe , by służyły nam długo Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kijki trekkingowe składane czy takie w całości Czmy się kierować przy zakupie

Wśród kijów do trekkingu wyróżniamy kije trekkingowe składane (tzw. kije trekkingowe teleskopowe) lub w całości. Jako że długość kijka zawsze powinna być w pierwszej kolejności dopasowywana do wzrostu użytkownika (trzymając kije prostopadle do ziemi, łokcie powinny być zawsze zgięte pod kątem 90 stopni bez względu na ukształtowanie terenu), kijki składające się z kilku segmentów dają pełną możliwość regulowania ich długości. Ich kolejną zaletą jest fakt, że dają się też swobodnie składać i przymocowywać do plecaka, gdy nie są już potrzebne. Kijki trekkingowe składane wyposażone są w jeden z dwóch najbardziej popularnych systemów blokujących – system zewnętrzny i wewnętrzny. System zewnętrzny jest częściej wybierany przez turystów, ponieważ polega na stosowaniu zwykłych zaczepów – łatwych w obsłudze i niezawodnych. Jeśli chodzi o system wewnętrzny, działa on na zasadzie odkręcania i zakręcania kija na konkretnym, interesującym nas poziomie. To dobre rozwiązanie, niestety czasem zdarzają się kijki samoistnie składające pod dużym naciskiem. To zaś zagraża naszemu bezpieczeństwu. Decydując się na konkretny rodzaj kijka pamiętajmy, że im posiada on mniej segmentów, tym dany kijek jest mocniejszy, bardziej sprzężysty, ale jest on również trudniejszy do spakowania

Kolejnym z ważniejszych kryteriów wyboru naszych nowych kijków trekkingowych jest materiał, z którego są one wykonane. Najczęściej tworzy się je z duraluminium. Im większa cyfra przy nazwie materiału, tym bardziej wytrzymałe jest tworzywo. Nie rekomenduje się wybierać dość tanich modeli o niskiej wytrzymałości – na trasie mogą się one okazać wręcz niebezpieczne w użytkowaniu. Sprawdzą się za to dla osób sporadycznie wędrujących po dolinach – w takich warunkach nie będzie nam potrzebne korzystanie z wyjątkowo trwałego sprzętu.

Przy zakupie kijków trekkingowych nie wolno zapomnieć o uchwytach – powinny być wykonane z miękkiego tworzywa. Najczęściej wybieramy piankowe – zapobiegają wybracjom i zapobiegają ślizganiu się spoconych dłoni po rączce. Spore grono zwolenników mają również uchwyty gumowe – tutaj dostępna jest guma miękka, mieszana i sztywna – dobór zależy od indywidualnych preferencji. Wiele zależy również od trasy – na krótkiej sprawdzą się miękkie gumy, na średniej – mieszane, a na długiej guma twarda, lepiej reagująca na pot i bardziej komfortowa. Na rynku dostępne są także rączki gumowo-korkowe – są one wygodniejsze od tych stworzonych jedynie z gumy.

Poza uchwytami, zwracamy również uwagę na to, aby kije do trekkingu miały odpowiednią amortyzację – jej wybór jednak jest kwestią wyłącznie indywidualną.

Dodatkowe wyposażenie kijków trekkingowych

Wybierając kije do trekkingu, warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe elementy, które na pewno okażą się przydatne podczas wędrówki. Do bezpieczeństwa na trasie na pewno przyczyni się element odblaskowy, a paski przy rączce dają nam stabilny i pewny chwyt, jednak lepiej nie korzystać z nich w trudnym terenie, ponieważ mogą zablokować nam dłoń podczas upadku.

Zimą warto skorzystać z dodatkowych końcówek w formie talerzyków, podobnych jak w kijkach narciarskich. Umożliwią one utrzymywanie się kijków trekkinowych na powierzchni śniegu – bez tego kijki będą całkowicie bezużyteczne.

Powered by Comarch e-Sklep ®