0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Producent:

Liczba produktów: 4
Sortuj według
Strona 1 z 1 1

Dysk lekkoatletyczny dla miotacza

Rzut dyskiem jest bardzo specjalistyczną dyscypliną sportu. Taki rzut polega na jak najdalszym wyrzuceniu dysku przy użyciu wyłącznie siły jednej ręki. W tej dyscyplinie sportu wykorzystuje się gumowy dysk lekkoatletyczny o określonej wadze i wymiarach. Rodzaj dysku musi być uzależniony od stopnia zaawansowania konkretnego użytkownika.

Dysk do rzutu w lekkoatletyce

Rzut dyskiem jest lekkoatletyczną dyscypliną uprawianą przez coraz większą liczbę sportowców. W tej dyscyplinie wykorzystuje się dysk lekkoatletyczny wyrzucany z koła o średnicy 2,5 m. Koło to jest otoczone siatką wysoką na 4 m z wylotem o długości 6 m. Rzut dyskiem jest uznany za poprawny wtedy, gdy dysk upadnie na wycinek koła o kącie 40 stopni. Długość rzutu mierzy się za pomocą specjalnej taśmy mierniczej, a wygraną gwarantuje najdalszy wyrzut. Obecny rekord świata w rzucie dyskiem to 74,08 m i rekord ten został ustanowiony w 1986 roku. Polski rekord w rzucie dyskiem należy do Piotra Małachowskiego, który w 2013 roku rzucił dyskiem na odległość 71,84 m.

Dysk lekkoatletyczny składa się z drewnianej tarczy otoczonej pierścieniem z metalu. Wielkość dysku jest zależna od płci osoby rzucającej. Kobiety rzucają dyskami o średnicy 180-182 mm, natomiast mężczyźni używają dysków o średnicy 219-221 mm. Ciekawostką jest, że rzut dyskiem był dyscypliną znaną już w starożytności. W starożytnej Grecji podczas igrzysk rzucano dyskami wykonanymi z ołowiu, marmuru lub brązu, a waga tych dysków wynosiła od 6 do 7 kg. Przy takiej wadze dysku lekkoatletycznego rekord rzutu wynosił 30 metrów.

Rzut dyskiem – trudna dyscyplina dla wytrwałych

Rzut dyskiem jest bardzo trudny technicznie. Osiągnięcie dalekiego dystansu jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki ogromnej precyzji i bardzo dużej sile ręki. Wyrzucenie dysku na odległość kilkudziesięciu metrów udaje się dopiero po wielu latach intensywnych treningów, więc ważne, by podczas tych treningów stosować odpowiedni dysk do rzutu. Sportowcy rzucający dyskami trenują często już od najmłodszych lat, a po wielu latach treningów są w stanie rzucać dyski na odległość ponad 50 metrów, co stanowi nie lada osiągnięcie. Ta dyscyplina wymaga wytrwałości i nieustannego powtarzania tego samego ruchu. Ważne są nie tylko własne umiejętności, ale też wykorzystywany dysk.

W ofercie sklepu SportBazar.pl znajdziesz gumowe dyski do rzutów marki SMJ o wadze od 1 kg do 2 kilogramów.

  • Dysk o wadze 1 kg jest wykorzystywany przez zawodników do 15 roku życia.

  • Zawodnicy w wieku 16 i 17 lat korzystają z dysków o wadze 1,5 kg.

  • Juniorzy, czyli zawodnicy w wieku 18 i 19 lat rzucają dyskami o wadze 1,75.

  • Dysk do rzutu o wadze 2 kg jest wykorzystywany przez seniorów.

W ofercie sklepu SportBazar.pl znajdziesz dyski przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Oferujemy wyłącznie precyzyjnie zaprojektowane i starannie wykonane dyski. Zaletami tych dysków są odpowiednia waga, wymiary, a także wysoki poziom trwałości. Dyski oferowane w sklepie SportBazar.pl mogą służyć przez wiele lat, a dodatkowo możesz jej kupić w naprawdę niskich cenach.

Powered by Comarch e-Sklep ®