zakupy@sportbazar.pl tel. 58 680 22 60 (pon. - pt.: 8:00 - 16:00)
0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Płeć:

Producent:

Typ produktu:

Towarów w kategorii: 73
Sortuj według
Strona 1 z 3 1 2 3

Deskorolka drewniana Enero 1030944

Deskorolka drewniana Enero 1030944

119,00 PLN 149,00 PLN

Deskorolka Meteor Mona Lisa 22592

Deskorolka Meteor Mona Lisa 22592

149,00 PLN 179,00 PLN

Deskorolka Meteor Old School 24290

Deskorolka Meteor Old School 24290

149,00 PLN 179,00 PLN

-20%

Deskorolka Mechanics Medium AL 24x6 "

Strona 1 z 3 1 2 3

Deski do jazdy – surfowanie po lądzie

Taki sprzęt jak deskorolka nieodłącznie kojarzy się ze sportem dla dzieci i młodzieży. Wynaleziona w Kalifornii w latach 50. XX wieku była pomysłem surferów, którzy do swoich desek przymocowali kółka, by trenować surfowanie również na lądzie. Obecnie deskorolki to sprzęt skaterów – profesjonalistów i pasjonatów, którzy zawodowo zajmują się wykonywaniem skomplikowanych tricków na desce do jazdy.

Jak wygląda deskorolka? Najważniejsze elementy

Raczej nie trzeba tego nikomu szczegółowo objaśniać, jednak w rzeczywistości to znacznie bardziej skomplikowane. Deskorolka w skrócie to deska do jazdy, wykonana z kilku warstw sklejki, pokryta papierem ściernym i posiadająca cztery kółka na ośmiu łożyskach. Oczywiście, jest to udoskonalana z biegiem lat konstrukcja.

Początkowo używano jednej warstwy drewna, a kółka były stworzone z aluminium. Obecnie stosuje się bardziej wytrzymałe materiały – tym bardziej, że współcześnie na deskorolkach wykonuje się tricki i ewolucje, a nie jedynie jeździ, jak miało to miejsce na początku pojawienia się desek do jazdy po mieście.

Głównym elementem każdej deskorolki jest deck – to on zapewnia miejsce na nogi, a dzięki pokryciu jego powierzchni papierem ściernym, zwiększa się przyczepność. Najpierw tworzono go z jednego kawałka drewna, w dzisiejszych czasach jest to sklejka, włókno szklane, metal czy plastik.

Kolejnymi ważnym elementami są trucki i łożyska, dzięki którym do deskorolki mocuje się kółka. Pozwalają one na osiągnięcie przez deskorolkę zwrotności. Trucki są bardzo ważne przy skręcaniu, dzięki ich regulacji można także zmienić sztywność deski. Dzięki skali ABEC łożyska sklasyfikuje się pod względem precyzji – im większa liczba, tym wyższy stopień ślizgu łożyska.

Kółka zazwyczaj wykonuje się z poliuretanu. Im większe, tym mniejsza wrażliwość na nierówności podłoża, a łatwiejsza jazda na rampie. To dość pobieżny opis budowy deski do jazdy po mieście – każda śruba i każdy element jest niezwykle ważny i bardzo przemyślany, by jazda była taka, jakiej oczekuje użytkownik. Zainteresowane profesjonalną jazdą osoby powinny zapoznać się z dokładną budową tego sprzętu.

Jak wybrać deskorolkę?

Jeśli chcemy kupić sprzęt-zabawkę dla dziecka, szybko zauważymy, że tego typu produkty są dostępne praktycznie wszędzie. Nie ma tutaj konkretnych kryteriów – byle sprzęt był bezpieczny, stworzony z trwałych materiałów, które nie zepsują się od razu.

Jeśli traktujemy jednak ten sport bardziej profesjonalnie, należy zdecydować się na wyższą jakość deskorolki. Wielu zawodowców samodzielnie składa swoje deski do jazdy – kupuje wszystkie potrzebne elementy i kompletuje swój sprzęt.

Na początek jednak lepszym wyborem są już gotowe deskorolki . Zazwyczaj wszystkie części pochodzą wtedy od jednego producenta, dzięki czemu opanowanie podstaw będzie łatwiejsze. Kupując deskę skompletowaną mamy pewność, że sprzęt jest wyważony i dopracowany – pierwsze kroki na pewno będą dzięki temu łatwiejsze.

Deska do jazdy po mieście – najpopularniejsze rodzaje

Skateboarding jest niezwykle popularnym sportem, wręcz kontrkulturą – w większości polskich miast można znaleźć skatepark, gdzie ludzie trenują nie tylko na deskorolkach, ale także na łyżworolkach. Łączy się z modą, stylem życia oraz muzyką.

Wraz z pomysłami na coraz bardziej skomplikowane tricki i nieprawdopodobne ewolucje, zrodziło się kilka nowych odmian deskorolki – waveboard ma zupełnie inny kształt i tylko dwa, ale obracające się o 360 stopni kółka, natomiast longboard jest znacznie dłuższy i można używać go do downhillu czy jazdy po wzniesieniach.

Powered by Comarch e-Sklep ®