0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Płeć:

Rozmiar butów:

Producent:

Liczba produktów: 233
Sortuj według
Strona 1 z 7 1 2 3
Strona 1 z 7 1 2 3

Jogging Pamiętaj o odpowiednich butach do biegania

Sport coraz częściej pojawia się w naszym życiu – wiele osób postanawia wprowadzić do swoich codziennych zajęć również odrobinę ruchu. Częstym wyborem staje się bieganie – sport wymagający jedynie odrobiny czasu, dobrej trasy oraz odzieży sportowej. Podczas trenowania joggingu trzeba pamiętać o odpowiednim stroju – dopasowanym do pogody, wygodnym, pozwalającym skórze oddychać.

Absolutna podstawa to jednak odpowiednio dobrane buty do biegania. W końcu to na stopach spoczywa cały ciężar ciała, podczas biegania są więc one jeszcze bardziej narażone na urazy – tym bardziej na nierównym terenie. Buty do biegania wysokiej jakości, wykonane z trwałych, ale jednocześnie odpowiednio elastycznych materiałów mogą uchronić nas przed kontuzją. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór dopasowanego do swoich potrzeb modelu.

Buty do biegania – jakie muszą być

Tylko pozornie zakup butów do biegania wydaje się prosty. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, które pozwolą zapobiegać nie tylko urazom, ale również bólom. Dobrze dobrane buty zapewnią nam wygodę, dzięki czemu trening nie będzie dla nas udręką, a przyjemnością. Przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie przyjrzeć się swoim stopom i dopiero wtedy dopasować odpowiednie obuwie.

Zwróćmy uwagę na to, która część stopy pierwsza spotyka się z podłożem i jak zachowuje się ona po zetknięciu z podłożem. Od tego właśnie zależy, jaką nasza stopa ma amortyzację. Jeśli kieruje się do wewnątrz, oznacza to u nas stopę protującą – to naturalne zjawisko, problematyczna może być jedynie w nadmiarze. Najlepszym wyborem będą wtedy buty do biegania specjalnie dostosowane dla pronatorów.

Natomiast jeśli stopa niedostatecznie nawraca do zewnątrz nie zapewnia nam odpowiedniej amortyzacji – oznacza to, że mamy stopę supinującą. Zdarza się również rozkładanie ciężaru ciała na całą powierzchnię stopy – mamy wtedy do czynienia ze stopą neutralną. Bez obaw, do każdego typu bez problemu znajdziemy odpowiednie buty do biegania.

Czy można dobrać buty do biegania samodzielnie

Jak najbardziej – by sprawdzić, jaki typ stopy posiadamy wystarczy przyjrzeć się butom, które służyły nam już jakiś czas. Wytarcia na podeszwie powiedzą nam, który typ stopy posiadamy, co znacznie ułatwi dobór odpowiedniego modelu. Warto pamiętać oczywiście o odpowiednim rozmiarze – trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku butów do biegania nie wybieramy "na styk". Podczas biegania nasza stopa potrzebuje miejsca, tym bardziej kiedy planujemy dłuższe dystanse. Pół rozmiaru lub nawet rozmiar większe buty niejednokrotnie okazują się idealne.

Sugerowanie się rozmiarem obuwia stosowanego na co dzień może być mylne – po pierwsze, producenci proponując różne rozmiarówki, a po drugie buty do biegania jak już wiemy muszą być odrobinę większe. Pomiary podczas zakupu butów do biegania najlepiej wykonać rano – po południu stopy są opuchnięte i otrzymane wartości mogą być nieprawidłowe. Najlepszą metodą jest zmierzenie wkładki buta noszonej na co dzień i dodanie do otrzymanej wartości 1 cm. Dzięki temu nasze palce będą miały wystarczającą ilość miejsca.

Buty do biegania – co jeszcze jest istotne

Obuwie do biegania nie dość, że musi być dostosowane do naszej stopy, musi również współgrać z podłożem, po którym planujemy biegać. Inne buty do biegania wybieramy na asfalt, a inne do biegania w terenie. Zwróćmy uwagę również na firmę – dobrym wyborem jest zakup obuwia marek sprawdzonych przez znajomych, ale nie zawsze są one odpowiednie dla nas.

Kierujmy się wyborem doświadczonych biegaczy – z dużym prawdopodobieństwem noszone przez nich buty do biegania sprawdzą się również u nas. Zacznijmy się rozglądać już dziś – pozostaje więc życzyć owocnych poszukiwań! Więcaj na temat butów do biegania przeczytasz tutaj.

Powered by Comarch e-Sklep ®