0

Kategorie

SortowanieFiltry

Filtry

Cena:

- PLN

Producent:

Liczba produktów: 31
Sortuj według
Strona 1 z 1 1

Co to jest joga i co daje

Jeszcze do niedawna joga okryta była w naszym kraju złą sławą, co być może wynikało z różnic w postrzeganiu duchowości między światem katolickim a światem Dalekiego Wschodu. Obecnie jednak jogę nieco u nas odczarowano i jest praktykowana przez coraz szersze grono. Tym z Was jednak, którzy niezmiennie twierdzą, że joga to nudne figury wykonywane w rytmie ciszy, dźwięków natury lub dziwnej muzyki Wschodu, ogłaszamy wszem i wobec, że ćwiczenia na macie do jogi, podobne jak inne aktywności z powodzeniem mogą stać u podstaw codziennego treningu.

Czym właściwie jest joga Joga wywodzi się ze wschodniej Azji, źródła historyczne nie są zgodne, ale często przyjmuje się, że pierwsze wzmianki na temat jogi znaleziono najprawdopodobniej w dolinie Indusu 3 000 lat p. n. e. Początkowo była praktykowana przez przewodników duchowych i wiązała się z niemal wyłącznie z duchowym doskonaleniem się. Przez lata jej idea przeszła szereg zmian. Dziś, na potrzeby prostych ludzi, joga jest postrzegana jako system ćwiczeń (asanów), za pomocą których człowiek dąży do harmonii (ciała i umysłu). Podczas seansu ważne są również techniki oddechowe. Nikt jednak nie zabroni ci skupiać się wyłącznie na ćwiczeniach fizycznych. Jak joga wpływa na organizm Dobroczynnych efektów jest mnóstwo – od zmiany postawy ciała, przez wyszczuplenie i wyrzeźbienie sylwetki, aż po poprawę wydolności, gibkości i siły. Efektem ubocznym jest również wewnętrzny spokój, zwiększenie odporności na stres, a idąc dalej rozwój osobisty i poprawa relacji z innymi ludźmi.

Jak zacząć ćwiczyć jogę

Trening nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zdjąć buty (ćwiczymy boso!), wskoczyć w wygodne ubranie oraz przygotować niewielką przestrzeń (ok. 2 metry kwadratowe), na której można rozłożyć matę do jogi. Jeśli jesteś totalnym laikiem, najlepiej skorzystać z kilku lekcji pod czujnym okiem doświadczonego nauczyciela. Dokładność to kluczowy aspekt, zwłaszcza jeśli dopiero wchodzimy w świat jogi. Z czasem możesz zacząć praktykować sam/sama. W Internecie znajdziesz mnóstwo praktyk, od krótkiej, dziesięciominutowej lekcji aktywizującej na dzień dobry ciało, po wielogodzinne praktyki połączone z medytacją.

Mata do jogi – jaką wybrać

Mata do jogi, prócz innych akcesoriów do jogi takich, jak kostki do jogi oraz taśmy oporowe do jogi to podstawowa rzecz, jakiej będziesz potrzebować do treningu. Jaką matę do jogi wybrać Przede wszystkim antypoślizgową. Przyczepność z pewnością pomoże Ci zdobyć się na odwagę podczas zaawansowanych pozycji. Na rynku najczęściej trafisz na maty kauczukowe, korkowe lub z mikrofibry. Dlaczego nie np. PCV Dlatego, że po pierwsze naturalne, biodegradowalne materiały bardziej wpisują się w filozofię jogi, a po drugie dlatego, że często są to materiały antybakteryjne i antystatyczne, dzięki czemu łatwo taką matę do jogi utrzymać w czystości. Ponadto warto pamiętać, że mata do jogi jest cieńsza niż inne maty do ćwiczeń (zwykle ma 0,3 cm - 0,4 cm) i że powinna być dłuższa od Twojego ciała min. o ok. 10cm. Wybierz mocny artykuł. Niech jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym na rozdarcia. Jak już zawęzisz asortyment, przyjrzyj się wzorom. W naszej ofercie znajdziesz maty do jogi ozdobione pięknymi subtelnymi motywami artystycznymi takimi jak mandala, zapewne widziałaś podobne na dłoniach Hindusek. Potem już tylko zadbaj o atmosferę, zapalając w pomieszczeniu palo santo i ćwicz. Z czasem możesz zróżnicować trening, dokupując do maty do jogi inne akcesoria do jogi.

Mata do jogi – jak dbać

Nie zapominajmy także o tym, by odpowiednio troszczyć się o matę. Po każdej, a już w szczególności bardzo intensywnej praktyce należy umyć lub przetrzeć matę ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Niewysuszone maty do jogi mogą tracić swoje antypoślizgowe właściwości. Należy pamiętać też o tym, że podczas czyszczenia woda nie może przekraczać tempratury 40 stopni. Matę należy suszy na płasko, inaczej odkształci się na stałe. Unikajmy też suszenia w suszarce i wyżymania – nic dobrego z tego nie wyniknie.

Powered by Comarch e-Sklep ®